Rok od začátku fungování prošlo terapeutickými programy dohromady 1 696 osob, kteří se opakovaně dopouštěli rizikového či nebezpečného chování. Cílem programů je změnit jejich problémové chování na českých silnicích, aby svým chováním neohrožovali ostatní účastníky provozu.
Během prvního roku program úspěšně dokončilo terapeutický program 1 696 osob v rámci 283 realizovaných setkání. Nejčastěji se na terapii dostali řidiči, kteří se odmítli podrobit testu na alkohol a návykové látky, nebo řidiči, kteří pod vlivem návykové látky řídili a byli u tohoto přistiženi. Do programu se také dostávají řidiči, kterým byl program nařízen soudcem, nebo státním zástupcem.
„Rok fungování je zatím příliš krátká doba, doufáme ale, že po dalším roce se obdobně jako na Slovensku absolvování terapeutických programů začne ve statistikách pozitivně projevovat nižším počtem rizikového chování, jako je například jízda pod vlivem alkoholu,“ říká ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.
„Během prvních let od zavedení programů klesl právě na Slovensku počet jízd pod vlivem alkoholu bezmála na polovinu. Tyto zkušenosti ukazují, že mohou snížit recidivu rizikového chování o 30 až 70 %,“ dodává Veronika Kurečková, odborná garantka Metodického centra z Centra dopravního výzkumu.
Funkčnost terapeutických programů si Centrum dopravního výzkumu ověřilo na více než 750 řidičích, kteří přišli o řidičské oprávnění. Jednalo se zejména o skupiny řidičů, kteří byli klienty Probační a mediační služby, ale také o osoby ve výkonu trestu odnětí svobody.
„Z dlouhodobého hlediska se podařilo dosáhnout více než 70% poklesu recidivy problémového chování na silnicích u těchto klientů. Současně se u těchto řidičů podařilo na magnetické rezonanci prokázat zlepšení nervových propojení, která jsou zodpovědná za empatii a prosociální chování. Účinnost terapeutického programu tak byla potvrzena i pomocí této moderní zobrazovací metody,“ říká ředitel Metodického centra z Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč.
„Terapeutické programy pro řidiče jsou významný krok v předcházení opakování nebezpečného chování na silnicích. Tyto programy proto bereme jako důležitý nástroj ke zvýšení bezpečnosti na českých silnicích a prevenci závažných dopravních nehod,“ uvedl ředitel odboru agend řidičů Ministerstva dopravy Stanislav Dvořák.
Jak program v České republice probíhá?
Účastník kurzu se nejprve zaregistruje ve veřejném portálu Metodického centra. Zde si zvolí z nabízených otevřených programů a uhradí účastnický poplatek. Následně čeká účastníky 20 hodin skupinové terapie pod vedením speciálně vyškolených lektorů. Účastníci mají možnost získat hlubší vhled do svého chování a lépe si uvědomit jeho následky. Dotknou se také citlivých témat alkoholu a drog za volantem.
Každý z účastníků získá možnost promyslet si vlastní strategii, jak své chování za volantem změnit. Po úspěšném absolvování kurzu si klient stáhne certifikát o absolvování. Programy vedou lektoři, kteří absolvovali specializované vzdělávání kvalifikační kurzy a získali odpovídající akreditaci. Současně jsou tito lektoři průběžně kontrolováni ze strany Metodického centra.
Klienti terapeutických programů nejčastěji vnímají posun v oblasti uvědomování si důsledků vlastního chování na silnici, nebo případných možných důsledků vlastního chování. „Ta představa, že bych někoho mohl na silnici třeba i zabít kvůli alkoholu je děsivá, už si na to musím dávat bacha.“ Klient terapeutických programů, 34 let.
Terapeutické programy byly zavedeny do praxe od 1. dubna 2024 novelizací Zákona o provozu na pozemních komunikacích. Povinnost absolvovat terapeutické programy tak dopadla na tyto skupiny řidičů:
· řidiči, kterým byl uložen trest nebo správní trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu nejméně 18 měsíců,
· řidiči, kteří se odmítnou podrobit dechové zkoušce či zkoušce na detekci přítomnosti omamné či psychotropní látky
· řidiči, jimž soud program přímo nařídí (mimo výše uvedené skupiny).
Terapeutický program Česká televize