Alfa Romeo v červnu oslaví 115 let od svého založení – milník, který značka s celosvětovým působením připomíná oficiálním představením výročního loga, vzdávajícího hold historii italské vášně, stylu a motoristického sportu.
Nové logo je sdíleno s oficiálními kluby a všemi fanoušky po celém světě pro využití při akcích, rallye i v propagačních materiálech a místních aktivitách. Jde o symbolické, ale silné gesto, které má zdůraznit hluboké pouto mezi značkou a fanouškovskou komunitou alfistů. Je to vztah, který nezná geografické ani časové hranice, ale žije ze společné vášně a sdílených základních hodnot značky.
Pro odhalení výročního loga si Alfa Romeo zvolila symbolický moment v roce, kdy si značka a její příznivci připomínají slavné vítězství Tazia Nuvolariho v závodě Mille Miglia v roce 1930 a debut symbolu Quadrifoglio při Targa Florio v roce 1923.
115 let na cestách
Logo ke 115. výročí oslavuje historický odkaz značky Alfa Romeo v moderním pojetí, které propojuje minulost, přítomnost i budoucnost. Šípovité číslo „115“ symbolizuje pohyb vpřed a touhu po inovacích, tedy hodnoty hluboce zakořeněné v DNA značky.
Hlavním motivem kompozice je číslice „5“, kterou obepíná heraldický had Biscione, historický a ikonický znak Alfy Romeo, jenž zde slouží jako vizuální i symbolický prvek. Výrazný kontrast sytě černých číslic a červené „Alfa“ připomíná identitu značky, utvářenou vášní, sportovním duchem a italským stylem. Samotný Biscione a struktura loga zároveň odkazují na dřívější výroční loga značky, tentokrát ovšem reinterpretovaná v minimalistickém duchu.
Dvě legendární události, které vyprávějí příběh DNA značky Alfa Romeo
V dubnu si Alfa Romeo připomíná dvě klíčové události, jež ztělesňují ducha značky a výrazně přispěly k budování její legendy v povědomí veřejnosti. První z nich se odehrála ve dnech 12.–13. dubna 1930, kdy se během slavného závodu Mille Miglia, symbolu motorsportu, zrodil jeden z největších triumfů značky: vítězství vozu Alfa Romeo 6C 1750 Gran Sport č. 84 s posádkou Tazio Nuvolari a Giovanni Battista Guidotti. Nejenže šlo o první vítězství „létajícího Mantovana“ v tomto závodě, ale také o vůbec první překročení průměrné rychlosti 100 km/h na tak dlouhé a náročné trati. V onom ročníku navíc Alfa Romeo doslova dominovala, když v celkovém pořadí obsadila první čtyři místa.
Druhá památná událost se odehrála o několik let dříve, 15. dubna 1923, na trati slavného závodu Targa Florio. Tehdy zvítězil Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo RL TF, který jako první nesl na karoserii symbol čtyřlístku Quadrifoglio. Tento malý znak, původně zamýšlený jako talisman pro štěstí, se rychle stal ikonou značky. Od té doby je nedílně spjat s jejími nejvýkonnějšími modely a nejodvážnějšími výkony, které definují charakter značky Alfy Romeo, jenž odjakživa ztělesňuje rychlost, odvahu a vášeň.
Rok plný sportovních i průmyslových výročí ve znamení Biscione
Význam 115. výročí značky Alfa Romeo umocňuje skutečnost, že rok 2025 je protkán dalšími oslavami modelů a zásadních sportovních triumfů. Přesně před sto lety získal vůz Alfa Romeo GP Tipo P2 historicky první titul mistra světa. Na mezinárodních okruzích se prosadil díky konstrukční genialitě Vittoria Jana a jezdeckému umění oficiálních pilotů Antonia Ascariho a Gastona Brilli-Periho, kteří ve slavné sezóně dovedli značku na vrchol a zapsali ji mezi elitu světového motorsportu.
Letos si připomínáme také 75. výročí debutu modelu 1900 na pařížském autosalonu – prvního vozu Alfa Romeo vyráběného ve velkém měřítku – a vítězství vozu Tipo 158 „Alfetta“, který řídil Nino Farina a získal tak titul mistra světa v úvodní sezóně formule 1. Rok 2025 dále připomíná představení modelu Giulietta Berlina na turínském autosalonu v roce 1955, který do každodenního života Italů přinesl eleganci a dynamiku.
V roce 1965 následovala Giulia Sprint GTA, představená na autosalonu v Amsterdamu, která sbírala vítězství po celém světě. A v roce 1975 získal model 33 TT 12 titul mistra světa značek, zatímco o deset let později debutovala Alfa 75, poslední sériově vyráběný model Alfa Romeo postavený na platformě Alfetta.