Spread the love

Za posledních 12 měsíců zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 12,2 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select.

Oproti prvnímu kvartálu 2024 vstoupily finanční trhy v posledních třech měsících prvního pololetí do značně turbulentního prostředí. Zatímco v prvním čtvrtletí vykázaly fondy růst zhruba o 5,4 %, ve druhém kvartále jsme byli svědky již jen velice drobného růstu o 0,26 %. Za letošních šest měsíců tak fondy zhodnotily o 5,67 %. Jednoznačně lepších výsledků dosáhli investoři do akciových fondů, které v první polovině letošního roku dosahují výkonnosti 8,7 %.

V dlouhodobém horizontu pak akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,44 % ročně. Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zpomalily dynamiku růstu, což při přepočtu na roční výkonnost přináší opatrnějšímu investorovi 4,4 %. Za rok 2023 přitom dané defenzivní fondy dosáhly na výkonnost 9,1 %,“ komentuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

„Ve skupině nejúspěšnějších fondů první poloviny roku se na předních příčkách vyskytují především fondy orientující se na americké akcie, technologie, Indii a celkem se prosadila i východní Evropa. V případě nejvýkonnějších fondů investujících do amerických akcií či se zaměřením na technologický sektor se o daný výsledek velkou měrou postarala koncentrace do velkých akciových titulů. Jedná se například o společnost Nvidia, které patří v portfoliích těchto fondů podíl 8–11 %. Velké váhy několika gigantickým společnostem přiřazují i globální či americké akciové indexy, kde se Nvidia v některých případech postarala o třetinu dosaženého letošního zisku celého indexu,“ komentuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

Dále se dařilo například akciím z Tchaj-wanu, Turecka, ale i Maďarska, i když jejich výkonnost snižovalo oslabování lokálních měn. Z posledních dvou zmíněných regionů dokázal těžit i fond Schroder ISF Emerging Europe. Ten si sice vybral těžké časy v roce 2022 při odepisování velké části ruských akcií, letos se ale díky portfoliu orientovanému na východní regiony, pochopitelně mimo Rusko, těší ze čtvrté nejlepší výkonnosti.

Méně se dařilo dluhopisovým fondům. Ty byly vystaveny tlaku především kvůli lavírování americké centrální banky FED, u které predikce analytiků stále oddalují zahájení snižování úrokových sazeb. To dokresluje i předposlední umístnění fondu Templeton Global Bond. Celkem se ale dařilo konzervativním fondům, jejichž větší část portfolia byla investována do českého peněžního a dluhopisového trhu. Po prvním pololetí se výkonnostně pohybují v rozpětí 2–3 %. V rámci akciových fondů pak výrazně za většinou trhu zaostaly strategie zaměřené na Latinskou Ameriku. Daný region tak po úspěšných předchozích dvou letech nenavázal na nadstandardní výkonnost a letos výrazně ztrácí.

„Ve druhém kvartále byla znatelná dynamika nárůstu u fondů cílících na asijský region. Chvílemi se k lepším výsledkům nadechovaly i fondy čínských akcií. U daných fondů bude zajímavé sledovat následující výkonnost ve třetím čtvrtletí. Asijské trhy mají určitě značný potenciál investory mile překvapit. Ve středu pozornosti se budou nacházet i fondy akcií západní Evropy. Tu poměrně výrazně ovlivnily probíhající volby ve Francii. Pakliže by byl volební výsledek investory pozitivně přijat, můžeme zde vidět odraz k lepšímu zhodnocování. Třetí čtvrtletí bude také plné očekávání, jakým směrem zamíří fondy amerických akcií. Jejich ocenění jsou v tuto chvíli dost vysoká a velké technologické společnosti jako Nvidia mohou čelit tlaku při odprodejích, když budou chtít investoři uzamykat své dosažené zisky. Budou také vykazovat vysokou zranitelnost na jakékoliv negativní zprávy z jejich hospodaření. Stranou pozornosti by určitě neměly zůstávat fondy Latinské Ameriky, u kterých je prostor ke změně trendu ve prospěch lepší výkonnosti, a to i z titulu levného ocenění. Slušnou výkonnost by také měla dodávat střední a východní Evropa,“ Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

Výkonnost fondů podle Indexu českého investora CII750

Nejlepší výkonnost v prvním pololetí 2024 (v %)   Nejhorší výkonnost v prvním pololetí 2024 (v %)
 
1. Schroder ISF Indian Equity A Acc 26,10   1. BGF Latin American A2 -16,88
2. Schroder ISF US Large Cap A Acc 24,95   2. Fidelity Funds – Latin America A -9,13
3. Franklin Technology A (acc) 24,69   3. Schroder ISF China A A Acc -6,80
4. Schroder ISF Emerging Europe A Acc 24,47   4. Templeton Global Bond A (acc) -4,45
5. Franklin US Opportunities A (acc) 24,11   5. Templeton Asian Bond A (acc) -2,65

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a LSEG, vychází ze základu k 1. 1. 2018

Index českého investora CII750 sestavuje Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

 

Related Post