Spread the love

Armáda České republiky převzala nové tahače Scania R660 A6x4 s návěsy Goldhofer MPA 5, určené pro přepravu vojenské techniky, které nahrazují zastaralá vozidla, čímž zvyšují kapacity a flexibilitu logistických operací.

„Scania se může pochlubit více než 100letou historií v oblasti obranného průmyslu. Od 90. let 20. století jsme prodali 10 000 vozidel a 4 500 motorů pro obranné účely.  Velmi nás těší, že vozidla Scania uspěla také ve výběrovém řízení Armády ČR a věříme, že budou spolehlivě plnit náročné úkoly.“ říká Petr Smola, zodpovědný za prodej speciálních vozidel ve Scania ČR.

Souprava tahače Scania s návěsem Goldhofer MPA 5 (245) je určena pro přepravu materiálu a techniky o hmotnosti až 66 tun při rychlosti 80 km/h. Standardní šířku nákladové plochy 2,75 metru lze rozšířit až na 3,2 metru, délku hlavní ložné plochy je možné natáhnout z 10 metrů až na 16,5 metru. Pětinápravový návěs má všechny hydraulicky nuceně řízené nápravy. Díky tomuto uzpůsobení se zmenšuje poloměr otáčení soupravy. Řidiči tak mohou lépe manévrovat a nemusí najíždět z velkého úhlu do zatáček nebo na kruhové objezdy.

Tahače pohání „legendární“ naftové osmi válcové motory splňující emisní normu Euro 6 o výkonu 660 koní s točivým momentem 3300 N.m a k bezpečnému ovládání přispívá i automatická převodovka Scania se systémem Opticruise. Užitečná hmotnost soupravy je až 50 tun a umožňuje snadnou přepravu těžké vojenské techniky, včetně pásových vozidel jako je CV90. Konfigurace náprav 6×4 zajišťuje bezproblémový pohyb i po nezpevněných komunikacích. Vozidla jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi, včetně navigace pro kamiony, radiostanicí pro komunikaci v celé Evropě, zadní kamerou, dvěma lůžky, klimatizací, nezávislým topením, nebo handsfree.

„Nové tahače a návěsy jsou určené pro přepravu stávající a nové vojenské techniky, kterou pořizujeme v rámci pokračující modernizace,“ uvedl brigádní generál Jaroslav Jírů, ředitel Agentury logistiky. Předání souprav se uskutečnilo v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově u Olomouce, odkud je nová technika distribuována jednotlivým útvarům a zařízením Armády ČR. Tahače s návěsy v současné době využívají příslušníci Praporu podpory nasaditelných sil Rakovník nebo prapory 14. pluku logistické podpory z Pardubic. Tento krok modernizace je dalším příkladem, jak Armáda České republiky zvyšuje svou připravenost na splnění současných i budoucích výzev.

Prodej nákladních vozidel pro obranné struktury nově řídí Pamela Strinning.

Skandinávský výrobce je připraven uspokojit rostoucí poptávku ze strany zemí, které stále více investují do obrany v reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí. „Scania Defence“ je nyní souhrnný název pro všechny obory související s obranou, včetně Trucks, Power Solutions a People Transport. V rámci společnosti vzniknul takzvaný „Defence Table“, jehož součástí jsou zástupci několika divizí: Pamela Strinning (vedoucí prodeje Scania Defence), Ola Deilert (Procurement), Magnus Thörnqvist (Projects v R&D), Jan Söderlund  (Product Development), Simon Wassberg (Finance) a Mats Köpsén (Senior Advisor).

Scania je součástí obranného průmyslu od roku 1908

Nejprve firma dodávala dopravní vybavení švédským ozbrojeným silám a dnes je předním poskytovatelem dopravních řešení v řadě zemí nejen v Evropě, ale i po celém světě. Od 90. let 20. století dodal výrobce 10 000 vozidel a 4 500 motorů pro obranné účely.

Zdroj: Scania, Jan Kuhn

Related Post