Česká vláda ohlásila zahraniční investici dvou miliard dolarů, která může z největší české továrny na čipy zvyšující výkon elektroaut udělat klíčový výrobní a dodavatelský uzel Evropy i světa. Podle portálu Seznam Zprávy se angažuje se i Škoda Auto.
Ve dvou budovách, kde pracuje asi 2100 zaměstnanců, funguje 600 strojů, z nichž každý stál jeden milion dolarů. Dohromady za jeden rok vyrobí přes tři miliardy čipů a tři miliony polovodičových desek, na které se umisťují. Tak funguje závod americké firmy Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm – jeden z 19 závodů, které má společnost na třech kontinentech, a zároveň jeden z pouhých tří, kam zvažuje investovat v přepočtu zhruba 45 miliard korun.
Redakce SZ Byznys přináší základní informace o tom, proč by továrna měla Čechy zajímat, v jaké fázi této investiční příležitosti je a jak reaguje právě Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Polovodičové desky a čipy, které podnik vyrábí, běžný člověk nevidí. Fungují například v telefonu na dně kapsy nebo pod indukční varnou deskou v kuchyni. Kromě spotřební elektroniky se ale používají i v komunikačních technologiích a průmyslové nebo lékařské technice. K nalezení jsou tak například i v solárních panelech.
Čipy a polovodiče
Obecně jsou produkty z Rožnova pod Radhoštěm v zařízeních, kde je potřeba ovládat a usměrňovat toky elektrického proudu. Od roku 2021 se však Onsemi zaměřuje na běžná auta i elektromobily, do kterých navíc vyrábí speciální polovodiče, které pomáhají zvyšovat jejich výkon.
Běžný vůz má pod kapotou, ale i sedadly či v zrcátkách v průměru od 1400 do 1500 čipů. V autech do zásuvky je to i přes 3000. Škoda Enyaq z roku 2022 jich má dokonce okolo 6000. Tuzemská značka i mateřský koncern Volkswagen jsou nově také významnými partnery čipového giganta, jak společně i pro SZ Byznys představily v úvodu tohoto týdne. Mohou díky tomu spolupracovat na vývoji a rychleji reagují nejen na různé problémy, ale i technologický pokrok a zapojení novinek do svých produktů a modelů.
Onsemi
Firma vznikla jako ON Semiconductor v roce 2003 oddělením z podniku Motorola, před kterým byly ještě polovodičové závody Tesla Sezam a Terosil. A v roce 2021 se přejmenoval na Onsemi – jako celá nadnárodní firma s více než 33 000 zaměstnanci, která se v té době začala více zaměřovat právě na čipy pro vozy do zásuvky.
Tuzemská pobočka zaměstnává celkem 2300 lidí, z toho 200 pracovníků i v designové laboratoři vývoje v Brně. Závod v Rožnově pod Radhoštěm vyrábí 10 milionů čipů denně a má 300 světových patentů.
V loňském roce nadnárodní firma zvýšila obrat o 24 procent na 8,3 miliardy dolarů.
Další výrobci čipů jsou:
- Cree Incorporated
- Fairchild Semiconductor International
- Genesic Semiconductor
- Infineon Technologies Ag
- Microchip Technology
- Toshiba Corporation
Americký výrobce s továrnou v Česku se nejvíc zaměřil na čipy a polovodičové křemíkové desky pro kamerové systémy důležité pro autonomní řízení, ve kterých je světová jednička. O tom svědčí jejich využití pro vozítko Perseverance u jeho přistání na Marsu. Vyrábí ale i polovodičové desky na bázi karbidu křemíku (SiC). A právě ty, protože mají vyšší energetickou kapacitu, mohou u elektroaut zlepšovat jejich efektivitu.
Zdroj: Seznam Zprávy