Úspěšní tuzemští vývozci si rozdělili ceny v soutěži Ocenění Českých Exportérů (OCE). Projekt podporuje prosperující české firmy, u kterých tvoří export minimálně 20 procent jejich tržeb.
Do letošního 4. ročníku OCE bylo přihlášeno 165 ryze českých firem. Vítěze vybírala porota ze 118 finalistů, kteří splnili kritéria soutěže. Finalisté OCE, kteří dohromady zaměstnávají asi 18 tisíc lidí, loni vyvezli zboží a služby za miliardy korun. Jejich obrat byl vyšší než 64 miliard korun.
Podle zakladatelky projektu a Podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové mohou být tito úspěšní exportéři inspirací pro všechny tuzemské podniky.
Ocenění Českých Exportérů je tradičně otevřeno malým, středním i velkým firmám. Mezi 165 zúčastněnými bylo 79 rodinných podniků. Téměř osm desítek firem se klání zúčastnilo vůbec poprvé.
Kdo se mohl zapojit?
- Společnosti s českými majiteli, kteří jsou držiteli stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
- Společnosti s ročním obratem nad 10 milionů korun
- Firmy, jež vedou podvojné účetnictví, a to minimálně 4 roky.
- Podniky, které mají alespoň 20 procent tržeb z exportu (vyvážejí vlastní výrobky nebo služby či výrobky jiné české firmy).
O vítězích rozhodovaly především ekonomické výsledky účastníků na základě ratingu a scoringu, ale také zajímavý příběh.
Jako již tradičně, byla i letos vyhlášena vždy trojice firem v kategorii Malá společnost, kde se o prvenství utkaly firmy s ročním obratem do 100 milionů korun. V kategorii Střední společnost vybírala porota z podniků, jejichž obrat je mezi 100 až 500 miliony korun. Podniky s ročním obratem převyšujícím půl miliardy korun si rozdělily ceny v kategorii Velká společnost.
Exportéři bodovali také ve speciálních kategoriích, kde byla vyhlášena Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau, Cena E-Commerce pod patronací Zásilkovna a letos poprvé i nová kategorie: Exportní hrdina pod patronací agentury CzechTrade.
Do finále OCE se většinou probojovali zkušení exportéři. „Téměř šedesát procent firem finalistů působí na trhu již více než 20 let. Necelých třicet procent podniků pak mezi 10 a 20 lety. Ve struktuře finalistů tedy převažují podniky, které úspěšně podnikají již řadu let, využívají svých zkušeností a věřím, že zdárně překonají i další podnikatelské výzvy, které nás v nejbližší budoucnosti čekají,“ sděluje zástupce CRIF – Czech Credit Bureau.“
Kdo si letos rozdělil ceny?
MALÁ SPOLEČNOST 1. místo Chalk, spol. s r.o.
. 2. místo Palacio CZ s.r.o.
. 3. místo A.V.Z. – KOVO s.r.o.
STŘEDNÍ SPOLEČNOST 1. místo JIRI MODELS a.s.
. 2. místo KOVOBEL, výrobní družstvo
. 3. místo ELLA-CS, s.r.o.
VELKÁ SPOLEČNOST 1. místo FENIX Trading, s. r. o.
. 2. místo I P C plast spol. s r. o.
. 3. místo MARLENKA international s.r.o.
CENA ZA NEJVĚTŠÍ POTENCIÁL – POD PATRONACÍ ENTERPRISE INVESTORS
Bioveta, a.s.
CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ – POD PATRONACÍ CRIF – CZECH CREDIT BUREAU
Strojmetal Aluminium Forging a.s.
CENA E-COMMERCE – POD PATRONACÍ ZÁSILKOVNA
SANITINO s.r.o.
EXPORTNÍ HRDINA – POD PATRONACÍ AGENTURY CZECHTRADE
Igluu s.r.o.